Yerli Aşı Koronavirüsün Karşısına Dublör Virüs Çıkarılıyor

MRNA aşısı, Yerli Koronavirüs Aşısında Yüz Güldüren Yöntem: Virüsün Karşısına Dublör Çıkarılacak.Gelen son dakika haberlerine göre mart ayında faz3 çalışmalarının tamamen bitmesi bitirilebilmesi adına oldukça yoğun bir çaba gösterilen yerli aşılarımıza dair yeni bilgilere ulaşıldı. Kayseri ilimizde geliştirilen yerli aşı Nisan ayına gün sayarken farklı teknikler ile dünyaya adından bahsettirecek 7 yenilikçi aşıda da çalışmalar arttırıldı.
Covid-19 Türkiye Platformunda var olan 49 farklı kuruluştan toplam 436 adet araştırmacı gecesini gündüzüne katarak çalışmaya devam ederken toplam 17 ilaç tespit edilirken bunların 10’u ilaç 7’si aşı olan yerli projelerin tüm detaylarına ulaşıldı. Tıp dünyasında adından sıkça söz ettiren yöntem ile Avrupa ve Çin’dekilerin farklı yöntemler ile üretilen yerli aşıdaki son dakika gelen bilgiler.

Yerli Aşı Koronavirüsün Karşısına Dublör Virüs Çıkarılıyor

Selçuk Üniversitesi’nin sürdürdüğü ‘İnaktif Covid-19’ aşı çalışması, dünyadaki diğer aşı adaylarından antikor cevabı yüksek olarak tasarlanması açısından farklılık gösterir iken ODTÜ’nün yürütmüş olduğu VLP aşısı ise dublör virüsle enfekte olunmadan vatandaşların virüsü yenmeleri bekleniyor. Mart ayında Faz-1 klinik çalışmasına geçmesi beklenen üçüncü aşı adaylarından biri olan Adenovirüs tipi aşı adayıyla da oldukça uzun süreli bağışıklık sağlanması tahmin ediliyor.

MRNA aşısı
MRNA aşısı

Antikor Yanıtı Yüksek Olarak Tasarımı Tamamlandı

İnaktıf Covid-19 aşısı dünyada bulunan diğer aşı adaylarına oranla daha güvenli ve etkin olma potansiyeli mevcut. Aşının üretimi Türkiye’de bulunan bir firma tarafından yapıldı. Faz 1 klinik çalışmaları bu ay içerisinde uygulamaya geçecek. Antikor yanıtı yüksek olan bu projeye ‘İnaktif Covid-19 Aşısı’ aşının projesini Prof. Fr. Osman Erganiş yürütüyor.

Oda Sıcaklığında Tutulan MRNA Aşısı

MRNA aşısı tasarımı ile oda sıcaklığında uzun bir süre sabit kalabilme özelliğine sahiptir. Diğer aşılara göre daha olumlu farklılığı bulunuyor. Proje Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülüyor. Projenin yönetim konumunda ise Doç. Dr. Nadir Koçak yer alıyor. Soğuk hava ve zincir ihtiyacı bulunmayan MRNA aşı adayının hayvan deneyleri sürerken klinik çalışmalarına kısa süre içerisinde başlanacağı duyuruldu.

Elon Musk Tesla Şirketi Bitcoin Aldı yazımızıda okuyabilirsimniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir