Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede!

Son dakika haberi olarak son zamanlarda sosyal medya hesaplarının taklit edilmesi yöntemiyle kötü zihniyetli kişilerin hedef aldıkları bir kişinin sosyal medya hesabını kapattırabildikleri ortaya çıktı. Milyonlarca kişinin kullandığı sosyal medya profil hesapları gün geçtikçe bazı kötü niyetli kişiler tarafından tehdit altında olduğu tespit edildi. Birçok kullanıcı kendi hesabı olmasına rağmen, “spam” atıldığını ve İnstagram yönetimine şikâyet edilerek, kendi orijinal hesaplarının kapatıldığını bildirdiler. İnstagram hesapları taklit ediliyor ve kapattırılıyor. Kötü niyetli kişiler tarafından kapattırmak istedikleri profil hesaplarının tamamen aynısını açarak onları şikâyet ettikleri ve İnstagram ın gerçek hesapla sahte hesabı algılayamadığı ortaya çıktı.

sosyal medya
sosyal medya

Sosyal Medya Hesapları Tehlikede!

Teknolojinin bir hayli geliştiği son dönemlerde artık bütün herkesin sosyal medya hesabı var. Bu hesaplarda kişilerin özel yaşantıları, bilgileri ve paylaşımları gözler önüne seriliyor. Elbette sosyal medya profillerinde takipçi sayısı da büyük önem taşıyor ve kullanıcılar takipçi arttırmak için bin bir uğraş göstererek sayfalarını büyütüyorlar. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan bazı haberler, hesaplarımızın büyük bir tehlike altında olduğunu ortaya koydu. Bazı kötü niyet taşıyan kişilerin, hedefledikleri kişilerin hesaplarını kapattırmak için, şeytani bir plan yaptıkları ortaya çıktı. Kişilerin bilgilerini ve profil resimlerini tamamen aynı olarak açtıkları profil hesaplara kaydediyor ve sanki orijinal hesap kendilerininmiş gibi İnstagram’a asıl gerçek olan hesabı kapattırmak için şikâyet bildirimleri gönderiyorlar. Bunu tespit edemeyen İnstagram, şikayetlerin yoğunluğu sebebiyle orijinal hesabı kapatıyor. İnstagram taklit hesap açma yöntemi ile birçok kullanıcı mağdur olmuş durumda.

İnstagram ’ın Ciddi Güvenlik Açığı Var

Sosyal medya uzmanı Sedat Aydın’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda, İnstagram uygulamasının ciddi bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. Eğer İnstagram bu açığı gidermezse, herkesin profil hesabının tehdit altında olduğunu ve bazı art niyet taşıyan kişilerin, istedikleri hesabın kimliğine bürünerek, şikâyet yoluyla orijinal hesapları kapattırabilecekleri gerçeğini vurguladı. Öncelikle bu tarz saldırılara maruz kalanlar için İnstagram taklit hesap kapatma formu doldurulması gerektiğini belirtti. Kişilerin de bu konu hakkında çok dikkatli olmalarını ve bilgilerini gizli tutmalarını tavsiye eden Sedat Aydın, ileride bu sorun çözülmezse hesaplarımızın çok ciddi bir şekilde tehlikede olabileceğini vurguladı.

2 thoughts on “Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir