Sağlık Bakanlığı’nın Son Dakika Verileri

Sağlık Bakanlığı son olarak İstanbul Koronavirüs tablosu konusunda son dakika açıklamalarında bulundu. Bilindiği üzere İstanbul tedbirlerin uygulanmasından önce oldukça yüksek vaka tablosuna sahipti. Hemen hemen her ilçe ve bölgede yüksek vaka artış tablosu ile büyük bir risk taşıyordu. Bakanlığın tedbir öncesi ve sonrası hakkında yayınladığı Koronavirüs haritası ortaya çıkan büyük farkla hayretler içinde bıraktı.

sağlık bakanlığı
sağlık bakanlığı

İstanbul Eminönü, Karaköy ve Taksim Kırmızıdan Yeşile Döndü!

Bakanlığın açıkladığı İstanbul Koronavirüs risk haritasındaki bilgiler doğrultusunda sokağa çıkma yasağının uygulandığı tarihten itibaren bugüne kadar yaşanmış olan değişim gözler önüne serildi. Yüreklere su serpen İstanbul Koronavirüs haritasının genel bilgilendirmesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ’dan geldi.
Özellikle İstanbul’un Haliç kıyısında bulunan Karaköy ve Eminönü semtlerinde tedbirler öncesinde harita adeta kıpkırmızı bir tablo gösteriyordu. HES uygulamasının son değişim tablosuna baktığımızda, öncesi ve sonrası olarak Karaköy ve Eminönü semtlerinin büyük bir farkla vaka tablosunun en aza indirgendiğini görmekteyiz. Önceleri Koronavirüs salgını dolayısı ile kıpkırmızı bir durum seyreden harita, bugün itibari ile çok daha yeşil bir görüntü ile karşımıza çıkıyor.
Tam 77 gün sonra Eminönü, Taksim ve Karaköy olağanüstü bir değişim tablosu oluşturarak, Koronavirüs salgını önlenmesi kapsamında alınan tedbirlerin ne kadar başarılı olduğu ve fayda sağladığı ortaya çıkmış oldu. HES uygulamasında yer alan güncel tabloda önceleri neredeyse yeşil alanların hiç olmadığı yerlerde şimdilerde yemyeşil bir tablo görüntüsü ortaya çıkıyor. Vakaların sonunda azaldığı ve hastanelerin de rahat bir nefes aldığını gösteren HES güncel tablo alanında, Türkiye geneli tüm il ve ilçelerin Koronavirüs vaka haritalarına ulaşmanız da mümkün.

Fatih’te 77 Gün Sonra Umut Verici Tablo

Özellikle İstanbul Fatih’te vakaların en yoğun olduğu ve neredeyse nefes almanın bile güç hale geldiği bölgelerde son tedbirlerden sonra tam 77 gün içerisinde tüm kırmızı alanlar yeşile dönmeye başladı. Şu anda yoğun olarak sadece Çapa Hastanesi civarında Koronavirüs risk tablosu oluşan Fatih’te diğer bölgeler tamamen yeşile dönmeye yüz tutmuş durumda. Üstelik diğer hastanelerin çevrelerinde bile yeşil alanların hâkim olduğunu görebilmekteyiz. Bu durum da İstanbul Koronavirüs salgını vaka tablosunun tedbirler kapsamında iyileşmeye yönelik başarılı olduğunu gösteriyor. Fakat uzmanlar yine maske, mesafe ve hijyen konularından asla taviz verilmemesi konularında dikkat çekerek, tedbirlere sımsıkı devam edilmesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir