NASA’nın Uzay Aracı Perşembe İniş Yapacak

NASA Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi olarak Mars’ta yaşam için Perseverance isimli uzay aracını fırlatmıştı. Uzay aracı şu an ki konumu itibari ile doğru bir hat güzergahında yol kat ettiği NASA yetkilileri tarafından bildirildi.
18 Şubat Perşembe günü beklenilen hedefe ulaşacağı var sayılan Perseverance uzay aracının, ağırlığı tam bir ton olarak biliniyor. Jezero isminde bir krater alanına iniş yapacağı söylenen uzay aracının Mars’ta yaşamın var olup olmayacağına dair birçok kanıt toplayacağı tahmin ediliyor.
NASA uzay aracı 2030 yılında tekrar Dünya’ya dönüş yapacağı bildirildi. Araç geri dönüşte Mars’tan aldığı kaya ve krater parçalarını da beraberinde getirecek. Diğer adı Kızıl Gezegen olan Mars gezegeninde geçmişten kalan yaşam kalıntılarının olup olmadığını araştıracak olan Perseverance uzay aracı geleceğe dair birçok ipuçlarını da beraberinde getirmiş olacak.
Konu hakkında uzman olan proje sorumlusu Jennifer Trosper, BBC kanalına yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, uzay aracının Türkiye saati ile 23:48 sularında perşembe günü kratere iniş yapacağını vurguladı. İnişinden tam 7 dakika sonra ise Dünya’ya başarılı bir iniş gerçekleştirdiğine dair sinyalini gönderecek. Bu bilgiler doğrultusunda söylemek gerekirse, Dünya ile Mars arasında bulunan 190 milyon km’lik mesafe sebebiyle, oradan dünyaya ulaşabilecek bir sinyal yaklaşık olarak 11 dakikalık bir süre ile bizlere ulaşıyor. Bu yüzden eğer aksi bir durum olduğu takdirde, ne yazık ki dünyadan uzay aracına herhangi bir müdahale sağlanamayacak.

NASA
NASA

Mars’a Gönderilen Uzay Aracı Geçmişteki Yaşam Kalıntılarını Araştıracak

Mars’a gönderilen uzay aracı Kızıl Gezegen’in geçmişteki yaşam kalıntılarına ait bilgiler toplayacak. Çok farklı bir sisteme sahip olan Perseverance uzay aracı gelişmiş teknolojik donanımlarla oluşturulmuş ve gerekli bilimsel kanıtlara ulaşabilmek amacıyla üretimi gerçekleştirilmiştir. Mars’ın büyük kayalıklarının çevresinde yapısının yıpranmaması için özel bir şerit uygulaması yapılmış ve bunlar aracın rahat hareket edebilmesini sağlayacak.
Daha önceki birçok görevde gezegenlerin yaşam kalıntılarına dair araştırmalar yapılmıştı. Fakat teknoloji geliştikçe daha fazla veriye ulaşılabileceği gerçeği, araştırmacıları çok daha büyük projelerle uzay araştırma konularına yöneltiyor. İlerleyen günlerde Mars’ta yaşam var mı? Sorusuna bir hayli yaklaşacağız gibi görünmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir