İkinci El Araç Piyasasında Satışlar Ne Durumda?

İkinci el araç piyasasında satışlar ne durumda? Sorusu İkinci el araç satın almayı düşünen kişiler tarafından son zamanlarda çok fazla sorulan sorular arasında yer alıyor. Pandemi sebebiyle piyasadaki birçok iş sekteye uğradığı gibi, ikinci el araç piyasası da bu durumdan oldukça etkilendi. Koronavirüs salgını öncesi ikinci el araç piyasası çok rağbet görmekteyken, şimdilerde durum hiç de öyle görünmüyor. Araç satışı yapan kişilerin açıklamalarına göre, kısa bir süre içerisinde satışı yapılan araçların, bu günlerde aylarca satılamadığını ifade etmekteler. Peki ikinci el araba fiyatları ne durumda? İkinci el araba fiyatları yükselecek mi? Bu soruların cevabı yazımızın devamında.

ikinci el araç piyasası
ikinci el araç piyasası

İkinci El Araç Online Satış Pazarında Satışlar Azaldı

İkinci el online araç satışı piyasası son günlerde oldukça durgun. 2020 Yılında gerçekleşen Koronavirüs salgını itibari ile ikinci el araç satışlarında ciddi oranda azalma gerçekleşti. Pandemiden önce ikinci el araç satışlarının oldukça yoğun bir şekilde gerçekleşmekteydi. Fakat 2020 yılının başlarından itibaren günümüze kadar olan süreçte, artık ikinci el araç pek tercih edilmemeye başlandı. Bunun sebebi virüs bulaşma korkusu yaşayan insanların ikinci el yerine sıfır araç tercih etmesi yönünde olduğu tahmin ediliyor. Bu yılın verilerine göre Ocak ayından itibaren, ikinci el online ticari araç satışında % 10’luk bir azalış görülmekte. İkinci el araç fiyatları da geçtiğimiz yıla nazaran %1,5 oranda gerileme gösterdi.

Fiyatlar Düşmesine Rağmen Satışlarda Artış Yok!

İkinci el araç piyasasındaki yaptığımız araştırmalar doğrultusunda, araç fiyatlarının bir hayli düşmesine rağmen, henüz araç satışlarında gözle görünür bir artış yaşanmadı. Satıcıların yaptıkları açıklamalar ışığında, geçtiğimiz yıl 2019 sonlarına kadar her gün 20 araç satışı gerçekleştiren araç satıcılarının, 2020 yılının ortalarından günümüze kadar geçen süre içerisinde, ayda sadece 2 veya 3 araç satabildiklerini ifade ettiler. Bu durum da 2021 ikinci el otomobil satışları konularında oldukça dikkat çekici bir gerileme olduğunu göstermekte. 6 Aydır süregelen araç satışı durgunluğunun, ileriki günlerde nasıl bir tablo izleyeceği ve yükseliş gösterip göstermeyeceği ise merak konusu olmaya devam edecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir