Elon Musk SpaceX Roketi Patladı

Dünyanın en zengin iş adamları arasında yerini alan Elon Musk ’ın üzerinde çalıştığı ve test aşamasına soktuğu SpaceX roketi Teksas’ta test yapılırken patladı. Amerikalı iş adamı Elon Musk “Starship SN9” ismini verdiği roketini test aşamasına soktu fakat roket amacına ulaşamadan patladı. Boca Chica sahasında yapılan test uygulamasında Starship büyük bir heyecanla fırlatıldı. Sonrasında talihsizce patlayan roket, neyse ki herhangi bir kazaya ve can kaybına sebep olmadı.
Yaşanan tüm talihsiz olaylara rağmen Musk, istediğimiz verilere ulaştık, patlaması sorun değil diyerek çalışma ekibini kutladı.

SpaceX roketi
SpaceX roketi

SpaceX Kapasitesi 100 TON!

Elon Musk SpaceX firmasının Starship roketini gelecekte insanların Mars ve Ay’a kargo taşıyabilmesi için 16 katlı olarak üretti. Musk bu projesi için yaklaşık 135 milyon dolar harcamıştı. Starship roketinin 12.500 metre yükseğe çıkması amaçlanıyordu. Fakat istenilen yüksekliğe ulaşan Starship iniş yaparken talihsiz bir şekilde patladı. Yetkililerin açıklamalarına göre roket aracı planlananın aksine iniş sırasında gerekli manevrayı yapamayınca ısınmaya başladı ve infilak etti. Fırlatılmasının ardından 6 dakika 26 saniye kadar bir süre zarfında inişe geçmeye hazırlanırken aniden yere çarptı ve patladı.
Elon Musk bu durumdan hiç etkilenmeyerek yine de ekibini kutlayarak, istedikleri bilgi ve verilere ulaştıklarını belirtti. Test aşamaları sırasında her türlü arızanın ve mekanik sıkıntıların çıkabileceğini dile getiren Musk SpaceX roketi olan Starship ‘in daha çok testten geçeceğini ve bu esnada sıkıntılar yaşanabileceğini açıkladı. Roket bilimi oldukça zor ve meşakkatli bir bilim dalı olduğunun da altını çizen Elon Musk, bundan sonra ki projelerinde de birtakım zorluklar yaşanabileceğini fakat bu zorlukların o ve ekibini çok daha iyi işler çıkarmaya yönelteceğini söyledi.

SpaceX Şirketi’nin Sahibi Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Elon Musk nasıl zengin oldu sorusuna karşılık olarak, Musk, bundan yıllar önce beş parasız kalarak yaşadığı zorlu günlerden de bahsetmişti. Sıfırdan başlayan ünlü iş adamı risk alarak bugünlere kadar ilerlediğini ve hiç kimsenin cesaret edemediği roket üreticiliği alanında yatırım yaptığını belirtti. O zamanlar kimse bu işe para yatırmazken, Elon Musk kazandığı tüm parayla bir ömür sürebilecek şansa sahipti fakat o roket üretimine yatırımda bulundu. Tüm parasını roket bilimine yatıran Elon Musk şu anda dünyanın en zengin iş adamı ünvanını kazanmış durumda.

One thought on “Elon Musk SpaceX Roketi Patladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir