Bitcoin nedir ve Güvenilir bir varlıkmıdır ?

Bitcoin nedir ; son zamanlarda Bitcoin nedir sorusunu sıklıkla sormaktayız. 2008 yılında tanınan kısaca” eşler arası elektronik nakit sistemidir. Herhangi bir yere bağlı olmamakla birlikte bir yer tarafından da yönetilmemektedir. Blockchain teknolojisi ile kurulmuş normal para birimlerinden farklı olan bir dijital para birimidir. Kripto grafik bir güvence sistemine bağlı olan bu para birimi bu sebepten “kripto para birimi” adı ile de tanınmaktadır.
Satoshi Nakamoto takma isimli kişi ya da grup tarafından yayınlanan Bitcoin “Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” adıyla oluşturulmuş teknik doküman (whitepaper) ile ortaya atılmıştır Bankalara ve aracı kurumlara güven sorununu ortadan kaldırma amacı ile doğmuştur.

bitcoin nedir
bitcoin nedir

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır merak edenler için kripto para alış satış platformları sayesinde kimlik bilgilerinizi girerek kolaylıkla Bitcoin satın alabilirsiniz. Bazı platformda kimlik bilgileri zorunlu değildir fakat belli bir sınıra kadar Bitcoin işlemleri yapabilirsiniz. Kolay bir işlemle Bitcoin satın almak mümkündür.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin hesabı nasıl açılır diye baktığımızda aslında bu işlem bir cüzdan oluşturma işlemidir. En kolay yollardan birisi de BtcTurk’e kolaylıkla üye olup banka hesabınızdan Türk lirası gönderip Bitcoin hesabı sahibi olabilirsiniz. Bu hesapla Bitcoin yatırma çekme gibi işlemleri güvenilir bir şekilde yapabilir ve saklayabilirsiniz.
Diğer web siteleri ile de Bitcoin hesabı açmak mümkündür ve oldukça kolaydır. Size gönderilen bir kod ile Cüzdanınızı açabilir hesabınıza erişebilir ve bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Dijital cüzdanları kıyasla Donanım cüzdanları da mevcuttur bu cüzdanlar tıpkı bir USB bellek gibidir. Soğuk cüzdan olarak da bilinen bu donanım cüzdanları banka kasası gibi düşünülebilir. Fakat bitcoinlerinizi saklamak için güvenli olsa da varlıklarınıza kolay biçimde bu cüzdanla erişemezsiniz.

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin güvenli mi ondan bahsedelim Bitcoin nin alt yapısı Blockchain teknolojisine dayalıdır. Kripto paraların ortaya çıktığından beri en çok merak edilen konulardan birisi de bitcoinin güvenli olup olmadığıdır. Günümüzde birçok geniş kitleler tarafından kullanılan Bitcoin teknolojisi ortaya çıktığı ilk yıllarda yasa dışı ödemelerde, terör finansmanı gibi işlerde kullanıldığı sıkça konuşulmuş olsa da günümüzde oldukça fazla kullanıcısı bulunmaktadır ve bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bitcoin oldukça yüksek güvenliğe sahiptir. Blockchain teknolojisi sayesinde yapılan işlemlerin oldukça güvenilir bir çerçevede yapılmasına olanak sağlar. Fakat güvenlik ağı düşük platformlarda Ponzi şeması denilen tuzaklar ve benzeri sebeplerle kişi ya da aracılardan kaynaklı bir sorun oluştuğunda güvensizlik olaylarına sebep olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir